Skip to content

31 Bay Harbor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block378.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF2G 02405
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,405
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
40%
Improvement Value:$164,800
60%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,098+5.2%
2024$6,746+3.5%
2023$6,518+1.3%
2022$6,436+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,405DeedBook 17377, Page 232Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 15316, Page 1101

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13895, Page 1070

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5587, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1930