Skip to content

17 Ardmore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block378.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description2SFG-P 1212
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
45%
Improvement Value:$132,000
55%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251+5.2%
2024$5,941+3.5%
2023$5,740+1.3%
2022$5,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 16869, Page 1857Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14073, Page 205

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 12784, Page 1473

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12285, Page 297

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 3987, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1950