Skip to content

97 Bay Harbor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block378.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
56%
Improvement Value:$86,400
44%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+5.2%
2024$4,822+3.5%
2023$4,659+1.3%
2022$4,600+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16684, Page 447Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 15398, Page 830

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5747, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1960