Skip to content

35 Sunnydale Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block378.14
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
55%
Improvement Value:$88,300
45%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+5.2%
2024$4,868+3.5%
2023$4,704+1.3%
2022$4,644+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965