Skip to content

34 Brookfield Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block378.14
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,692
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
41%
Improvement Value:$167,100
59%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+5.2%
2024$6,987+3.5%
2023$6,751+1.3%
2022$6,665+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960