Skip to content

31 Sunnydale Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block378.14
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-P 2412
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
38%
Improvement Value:$195,500
62%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+5.2%
2024$7,684+3.5%
2023$7,424+1.3%
2022$7,330+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 17420, Page 512Recorded3/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 15289, Page 1820

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 13274, Page 1270

Property Built

Built

Year Built: 1970