Skip to content

38 Greenville DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block378.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,422
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
49%
Improvement Value:$124,700
51%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,256+5.2%
2024$5,946+3.5%
2023$5,745+1.3%
2022$5,672+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 17125, Page 17Recorded5/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 10865, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1960