Skip to content

44 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2003

Property Information

Block378.16
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2416
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
30%
Improvement Value:$273,000
70%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+5.2%
2024$9,587+3.5%
2023$9,263+1.3%
2022$9,146+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 4825, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1988