Skip to content

48 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block378.16
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,183
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
50%
Improvement Value:$119,300
50%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,117+5.2%
2024$5,813+3.5%
2023$5,617+1.3%
2022$5,546+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 14000, Page 722

Property Sale

SaleMulti
$224,900
DeedBook 12112, Page 1723

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 10285, Page 1215

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5538, Page 607

Property Sale

SaleMulti
$52,900
DeedBook 3978, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1970