Skip to content

41 Bay Harbor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block378.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,238
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
35%
Improvement Value:$219,300
65%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+5.2%
2024$8,268+3.5%
2023$7,989+1.3%
2022$7,888+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft2,238DeedBook 17584, Page 1057Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$381,500

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 15636, Page 65Recorded9/11/2013

Property Sale

SaleMulti
$163,900
DeedBook 5520, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1997