Skip to content

8 Greenville Dr.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block378.18
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description2159
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,159
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,900
66%
Improvement Value:$174,300
34%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,859+5.4%
2024$12,197+3.6%
2023$11,768+1.3%
2022$11,613+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 3873, Page 681