Skip to content

Brookfield Dr.Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 29, 1994

Property Information

Block378.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class10
DescriptionDOCK
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
93%
Improvement Value:$8,100
7%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,092+5.2%
2024$2,939+3.5%
2023$2,839+1.3%
2022$2,803+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5206, Page 945