Skip to content

10 Brookfield Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Feb 20, 2019

Property Information

Block378.19
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,252
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
53%
Improvement Value:$97,500
47%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,411+5.2%
2024$5,143+3.5%
2023$4,969+1.3%
2022$4,906+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$264,500

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 17416, Page 270Recorded3/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960