Skip to content

13 Homewood DrBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block378.21
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
61%
Improvement Value:$140,800
39%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+5.2%
2024$8,833+3.5%
2023$8,534+1.3%
2022$8,427+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 16379, Page 1505Recorded5/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 14504, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1969