Skip to content

11 Homewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$572,550
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block378.21
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
56%
Improvement Value:$167,700
44%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+5.2%
2024$9,457+3.5%
2023$9,137+1.3%
2022$9,021+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$572,550
Sq Ft2,520DeedBook 18191, Page 1833Recorded12/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 10158, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 1969