Skip to content

17 Homewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block378.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2872
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,872
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
45%
Improvement Value:$271,100
55%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,685+5.2%
2024$12,057+3.5%
2023$11,649+1.3%
2022$11,502+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5120, Page 982