Skip to content

145 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1966

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block378.23
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,066
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$129,400
53%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,313+5.2%
2024$6,000+3.5%
2023$5,797+1.3%
2022$5,724+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,066DeedBook 18844, Page 1467Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12989, Page 1963

Property Built

Built

Year Built: 1966