Skip to content

139 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block378.23
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,882
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$127,700
53%
Total Assessment$242,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+5.2%
2024$5,958+3.5%
2023$5,757+1.3%
2022$5,684+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,882DeedBook 18706, Page 55Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12061, Page 1227

Property Built

Built

Year Built: 1967