Skip to content

137 Queen Ann RdBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block378.23
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
51%
Improvement Value:$111,900
49%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861+5.2%
2024$5,570+3.5%
2023$5,382+1.3%
2022$5,314+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11902, Page 1515

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5672, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1969