Skip to content

39 Hemlock Dr.Brick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$316,500
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block378.24
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G-P 1616
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,616
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
47%
Improvement Value:$126,600
53%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+5.2%
2024$5,863+3.5%
2023$5,664+1.3%
2022$5,593+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$316,500
DeedBook 12988, Page 1079

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 10203, Page 1568

Property Built

Built

Year Built: 1973