Skip to content

120 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block378.24
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,552
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
49%
Improvement Value:$123,100
51%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251+5.2%
2024$5,941+3.5%
2023$5,740+1.3%
2022$5,668+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 15773, Page 1361Recorded3/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 13657, Page 1091

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5722, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1960