Skip to content

135 Bay Harbor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 19, 1999

Property Information

Block378.26
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
52%
Improvement Value:$107,700
48%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,791+5.2%
2024$5,504+3.5%
2023$5,318+1.3%
2022$5,251+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5718, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1960