Skip to content

138 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block378.26
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
47%
Improvement Value:$137,500
53%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+5.2%
2024$6,322+3.5%
2023$6,108+1.3%
2022$6,031+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 5596, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1958