Skip to content

34 Hemlock DrBrick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 28, 1998

Property Information

Block378.26
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
53%
Improvement Value:$105,200
47%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+5.2%
2024$5,450+3.5%
2023$5,266+1.3%
2022$5,199+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5623, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1956