Skip to content

34 Appleton DrBrick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block378.28
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,760
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
45%
Improvement Value:$142,200
55%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,739+5.2%
2024$6,405+3.5%
2023$6,189+1.3%
2022$6,110+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 12045, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1967