Skip to content

176 Queen Ann Rd.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block378.34
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,146
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
43%
Improvement Value:$147,500
57%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,729+5.2%
2024$6,395+3.5%
2023$6,179+1.3%
2022$6,101+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10103, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1968