Skip to content

32 Lime RdBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 13, 2009

Property Information

Block378.34
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 2948
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,948
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$193,500
63%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+5.2%
2024$7,549+3.5%
2023$7,294+1.3%
2022$7,202+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14205, Page 432

Property Sale

Sale
$229,300
DeedBook 10874, Page 1242

Property Built

Built

Year Built: 1965