Skip to content

140 Marilyn DriveBrick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 23, 2008

Property Information

Block378.38
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$135,100
54%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+5.2%
2024$6,140+3.5%
2023$5,932+1.3%
2022$5,857+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13902, Page 500

Property Sale

Sale
$41,990
DeedBook 3817, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1978