Skip to content

141 Marilyn DriveBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block378.39
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
48%
Improvement Value:$118,200
52%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,866+5.2%
2024$5,575+3.5%
2023$5,387+1.3%
2022$5,319+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 17144, Page 1322Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14431, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1979