Skip to content

156 Van Cortlandt DrBrick, NJ 08723

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block378.39
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,100
50%
Improvement Value:$115,300
50%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,951+5.2%
2024$5,656+3.5%
2023$5,465+1.3%
2022$5,396+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000
Sq Ft1,200DeedBook 17735, Page 1Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$186,900
DeedBook 15527, Page 1724

Property Built

Built

Year Built: 1978