Skip to content

148 Van Cortlandt Dr.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block378.39
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
48%
Improvement Value:$127,000
52%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+5.2%
2024$5,956+3.5%
2023$5,754+1.3%
2022$5,682+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft1,588DeedBook 17526, Page 1599Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5599, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1978