Skip to content

149 Van Cortlandt Dr.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block378.40
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
48%
Improvement Value:$117,900
52%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,869+5.2%
2024$5,578+3.5%
2023$5,389+1.3%
2022$5,321+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978