Skip to content

165 Van Cortlandt DrBrick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block378.40
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
46%
Improvement Value:$130,900
54%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+5.2%
2024$5,897+3.5%
2023$5,698+1.3%
2022$5,625+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,588DeedBook 18764, Page 723Recorded11/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1978