Skip to content

113 Marilyn DriveBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block378.41
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,644
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
43%
Improvement Value:$156,200
57%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+5.2%
2024$6,680+3.5%
2023$6,454+1.3%
2022$6,373+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 16344, Page 540Recorded3/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979