Skip to content

104 Faber LaneMantoloking, NJ 08738

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2015

Property Information

Block37
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$742,900
73%
Improvement Value:$267,900
27%
Total Assessment$1,010,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,109+5.2%
2024$24,815+3.5%
2023$23,976+1.3%
2022$23,673+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984