Skip to content

10 Thames Pl.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$369,999
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block380.02
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$109,600
73%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,864+5.2%
2024$3,673+3.5%
2023$3,549+1.3%
2022$3,504+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$369,999
Sq Ft1,636DeedBook 18706, Page 1951Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$279,000
Sq Ft1,636DeedBook 17764, Page 1689Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 15922, Page 600Recorded10/21/2014

Property Sale

Sale
$205,500
DeedBook 11614, Page 949

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5286, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1985