Skip to content

81 Yorkwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block380.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,100
73%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,825+5.2%
2024$3,636+3.5%
2023$3,513+1.3%
2022$3,469+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13323, Page 1778

Property Built

Built

Year Built: 1987