Skip to content

35 Meadowbrook Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block380.04
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
23%
Improvement Value:$134,900
77%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+24.2%
2024$3,638+3.5%
2023$3,515+1.3%
2022$3,471+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,636DeedBook 19544, Page 1562Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,636DeedBook 19420, Page 180Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4789, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1986