Skip to content

63 Meadowbrook Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block380.04
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,100
73%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,825+5.2%
2024$3,636+3.5%
2023$3,513+1.3%
2022$3,469+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 16147, Page 967Recorded7/29/2015

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4966, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1986