Skip to content

4 Lionshead Blvd. So.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block380.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,567
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$109,700
73%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,617+5.6%
2024$3,425+3.8%
2023$3,301+1.4%
2022$3,256+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$347,000
Sq Ft1,567DeedBook 19614, Page 1606Recorded2/26/2024

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 12640, Page 1246

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12208, Page 1134

Property Built

Built

Year Built: 1983