Skip to content

2 Ashford Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block380.05
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,691
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,828+5.2%
2024$3,638+3.5%
2023$3,515+1.3%
2022$3,471+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,691DeedBook 20095, Page 1Recorded8/7/2025

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 12386, Page 1795

Property Built

Built

Year Built: 1987