Skip to content

19 Lionshead Blvd. So.Brick, NJ 08723

Built 1984
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block380.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,567
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$104,800
72%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$3,336+2.4%
2020$3,258+2.8%
2019$3,170+0.5%
2018$3,154+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,567DeedBook 19995, Page 883Recorded4/29/2025

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,567DeedBook 17666, Page 709Recorded11/1/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14955, Page 1285

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4788, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1984