Skip to content

204 Lionshead Blvd. So.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block380.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,828+5.2%
2024$3,638+3.5%
2023$3,515+1.3%
2022$3,471+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 13855, Page 1216

Property Built

Built

Year Built: 1986