Skip to content

103 Lauren Lane No.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 7, 2023

Property Information

Block380.08
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,100
73%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,825+5.2%
2024$3,636+3.5%
2023$3,513+1.3%
2022$3,469+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,636DeedBook 19521, Page 21Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 17077, Page 1023Recorded4/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1983