Skip to content

79 Lauren Lane No.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block380.08
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,483
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$109,200
73%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,854+5.2%
2024$3,663+3.5%
2023$3,539+1.3%
2022$3,494+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,483DeedBook 19209, Page 1415Recorded10/28/2022

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 16751, Page 20Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 15565, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1985