Skip to content

40 Lauren Lane So.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block380.09
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$107,100
73%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+5.2%
2024$3,611+3.5%
2023$3,489+1.3%
2022$3,445+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,636DeedBook 18296, Page 47Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14931, Page 1770

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10495, Page 528

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5585, Page 302

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5467, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1987