Skip to content

82 Lauren Lane No.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block380.09
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,000
75%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,133+5.2%
2024$3,928+17.0%
2023$3,358+1.4%
2022$3,312+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
Sq Ft1,636DeedBook 18709, Page 666Recorded10/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1983