Skip to content

17 Carter WayBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block380.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,509
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$97,900
71%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,562+5.2%
2024$3,385+12.1%
2023$3,021-6.5%
2022$3,230+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft1,509DeedBook 19093, Page 1575Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 12905, Page 1633

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5008, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1983