Skip to content

18 Tennis CourtBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 26, 1998

Property Information

Block380.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,578+5.6%
2024$3,388+3.8%
2023$3,265+1.4%
2022$3,221+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5545, Page 619

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4992, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1983