Skip to content

120 Lauren Lane No.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$474,999
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block380.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,691
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$142,200
78%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+27.4%
2024$3,695+3.5%
2023$3,570+1.3%
2022$3,525+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$474,999
Sq Ft1,691DeedBook 19654, Page 1835Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$327,000
Sq Ft1,691DeedBook 19546, Page 1545Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 12279, Page 1626

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5622, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1987